Інгаляції: вплив на організм, показання та протипоказання
Інгаляція – медична процедура, яка полягає у введенні розчину лікарських препаратів або їх аерозолів в дихальні шляхи разом з повітрям, яке вдихається. Процедури вимагають спеціальних інгаляторів або небулайзерів.
Інгаляції за допомогою інгалятора – це вдихання гарячих парів лікарського засобу, а при розпиленні небулайзером – вдихається прохолодний аерозольний «туман», що містить частинки ліків. Застосування препаратів у формі аерозолю є комфортним, неінвазивним і абсолютно безболісним. Особливо часто процедура проводиться для немовлят і маленьких дітей, де за допомогою розпилювача можна швидко і ефективно ввести препарат. Можлива одночасна медикаментозна і киснева терапія.
Використання розчину у формі спрею дозволяє підвищити ефективність його дії на конкретній ділянці, покращує всмоктування, а завдяки застосуванню більш низької дози, значно знижує виникнення як системних, так і місцевих побічних ефектів.
Показання до застосування інгалятора і небулайзера
Інгаляційні процедури рекомендуються при респіраторних і багатьох інших захворюваннях:
- хронічний риніт і фарингіт;
- алергічний риніт;
- запалення бічних пазух носа;
- ларингіт, трахеїт, тонзиліт;
- епіглотит бактеріальної природи;
- сухий і вологий кашель;
- нежить і закладений ніс;
- інфекції верхніх і нижніх дихальних шляхів;
- запалення бронхів і легень;
- рецидивний бронхіт;
- хронічний бронхіт;
- бронхіальна астма;
- пневмоцистоз;
- пневмоконіоз;
- емфізема;
- муковісцидоз;
- хронічна обструктивна хвороба легень (ХОЗЛ);
- грибкові інфекції (мікози) горла і гортані;
- респіраторні проблеми, наприклад, в результаті COVID-19.
Інгаляційні процедури використовують не тільки для лікування, але і для профілактики респіраторних захворювань в осінньо-зимовий період, а також в містах із занадто забрудненим повітрям. Інгаляції фізіологічним розчином і гіалуроновою кислотою є найпростішими. Вони виробляють зволожуючу дію і полегшують очищення дихальних шляхів.
Протипоказання для виконання інгаляцій
Розпилення аерозолю небулайзером, як і будь-який вид лікувальної терапії, має певні протипоказання. З цієї причини, перед його використанням бажано проконсультуватися з лікарем. Найбільш частими протипоказаннями до будь-якого виду небулізації є:
- важка серцева недостатність;
- дихальна недостатність, не пов’язана з механізмом обструкції бронхів;
- напади бронхіальної астми;
- гнійне запалення мигдалин і придаткових пазух;
- дуже висока температура (лихоманка);
- гострі запалення гортані, носа, горла, супроводжувані підвищенням температури;
- серцево-судинна недостатність;
- кровотечі з дихальних шляхів;
- хронічні, важкі захворювання дихальної системи (пухлини, туберкульоз);
- стану, що вимагають хірургічного втручання в області носа і гортані.
При введенні лікарських препаратів, призначених для лікування респіраторних захворювань, шляхом інгаляції, вони не перевантажують інші органи і системи організму, як у випадку, коли препарати вводяться, наприклад, пероральним і парентеральним шляхом.
Як часто можна робити інгаляції дорослим?
Розпилення лікарського розчину небулайзером можна проводити до 3-х разів на день – вранці, вдень і ввечері. Зазвичай один сеанс займає 10-15 хвилин. Його не слід переривати, поки в чаші є медикаментозний препарат. Щоб лікування було ефективним, інгаляції потрібно повторювати протягом 5-7 днів.