Електрофорез

Електрофорез – ефективний метод введення лікарських речовин в організм без ін’єкцій

Одним із ефективних фізіотерапевтичних методів лікування, що використовується в санаторії «Поляна» та інших закладах санаторно-курортного профілю, є електрофорез. Цей метод пов’язаний із впливом електричних імпульсів та лікарських розчинів на шкіру з метою надання загального й місцевого терапевтичного ефекту.

Як здійснюється процедура електрофорезу? Особливістю такого методу лікування є вплив на організм двох чинників: гальванічного струму та ліків, завдяки чому можна набагато швидше досягти бажаного результату від введених медичних препаратів, причому без додаткового використання таблеток та ін’єкцій.

Під час проведення процедури електрофорезу лікувальні препарати через слизові оболонки та шкіру проникають в організм під дією електричного поля. Таким чином, вплив лікарських речовин відбувається безпосередньо в місці їх введення, чим досягається прискорений ефект.

Пацієнт може приймати процедуру електрофорезу сидячи або лежачи. Для проведення такої маніпуляції використовуються електроди з гідрофільною прокладкою та фільтрувальним папером з нанесеним на нього лікарським засобом. Під час процедури може відчуватися легке поколювання через дію постійного струму, проте це практично безболісна маніпуляція з тривалістю від 10 до 40 хвилин.

Таким чином, відбувається вплив на тканини організму з метою:

 • знеболення;
 • розширення судин;
 • протизапальної дії;
 • спазмолітичного ефекту;
 • активування регенерації тканин;
 • седативного впливу;
 • підвищення імунітету.

Основна дія електрофорезу полягає у відштовхуванні заряджених частинок від електроду та їх проникненні углиб шкіри. Далі лікарська речовина через шкіру потрапляє у кров та розноситься по всьому організмі.

Електрофорез надає можливість введення лікарських речовин без ін’єкцій, і в цьому одна з його найголовніших переваг. Крім того, процедура електрофорезу стимулює вироблення біоактивних речовин, покращує метаболізм клітин, зменшує набряки та ін.

Електроди під час проведення маніпуляції можна накладати навіть на подразнену шкіру або місця подряпин, порізів, ран чи опіків. Пошкоджену ділянку «ізолюють» за допомогою вазеліну.

Слід зазначити, що після процедури можливе почервоніння шкіри на місці аплікації, що є абсолютно нормальною реакцією. Неприємні відчуття свербежу та печіння шкіри також швидко проходять.

Для чого використовується електрофорез?

Щоб досягти найкращого результату, рекомендується поєднувати електрофорез з іншими фізіотерапевтичними процедурами: світлолікуванням, магнітотерапією, ультразвуковою терапією. Звичайно, комплекс таких процедур визначає лікар після вивчення історії хвороби пацієнта та отримання результатів додаткового обстеження.

Основні показання для проведення електрофорезу:

 • проблеми з артеріальним тиском (гіпертонія та гіпотонія);
 • захворювання опорно-рухового апарату;
 • запальні процеси в органах малого таза;
 • захворювання суглобів і хребта;
 • неврологічні захворювання;
 • хвороби органів травлення та ін.

Як і будь-які інші фізіотерапевтичні методи, електрофорез має ряд протипоказань: запальні захворювання дихальних органів та ЛОР-органів, хвороби опорно-рухової, серцево-судинної та нервової систем у гострій фазі, серйозні патології шлунково-кишкового тракту, хвороби репродуктивних органів, схильність до кровотеч, індивідуальна непереносимість електричного струму та ін.

Якщо після проведеного обстеження протипоказань до проведення процедур електрофорезу не виявлено, тривалість курсу лікування залежатиме від діагнозу, віку та стану здоров’я пацієнта та інших не менш важливих факторів.

Переваги електрофорезу як безболісного методу введення лікарських засобів

Електрофорез має інші назви: «іонофорез», «гальваноіонотерапія», «іонотерапія». Усі вони пов’язані з дією лікарських засобів, що за допомогою постійного струму низької напруги у вигляді іонів потрапляють в організм людини через протоки сальних і потових залоз.

Переваги процедури електрофорезу:

 • можливість одночасного введення кількох медпрепаратів;
 • підвищення фармакологічної дії на організм;
 • повна безпека процедури без пошкодження шкіри;
 • можливість локалізації найвищої концентрації препарату в зоні ураження;
 • відсутність побічних ефектів від лікарських препаратів (на відміну від інших способів їх введення);
 • відсутність подразнення слизової оболонки шлунково-кишкового тракту завдяки прямому введенні лікарських речовин у місце, що потребує інтенсивної терапії.

Такий широкий спектр терапевтичного ефекту від електрофорезу робить його одним з найефективніших методів лікування різноманітних захворювань, у тому числі й органів травної системи.

Лікування електрофорезом у санаторії «Поляна»

У санаторії «Поляна» створено всі необхідні умови для проведення процедури електрофорезу через використання сучасного обладнання та технічних засобів. Обізнані працівники закладу виконають процедури з урахуванням усіх нюансів, тому що кожен працівник відповідально ставиться до своєї роботи й піклується про здоров’я відвідувачів санаторію.

Важливо зазначити й інші переваги лікарського електрофорезу в санаторії «Поляна». Використання спеціальних приладів сприяє більш ефективній дії лікарських речовин завдяки зміненому стану тканин та клітин, що перебувають під впливом електричного струму.

Електрофорез – це цілеспрямована терапія, тому що ліки концентруються точно в ураженому захворюванням місці. Крім того, ця процедура не має побічних ефектів та потребує небагато часу для проведення (мінімум – 1- хвилин).

Загальний ефект від електрофорезу після визначеної кількості процедур Вас обов’язково порадують: зникнуть больові відчуття різної етіології, стихне запальний процес, поліпшиться кровообіг та активізуються процеси регенерації тканин.

До того ж ця фізіотерапевтична процедура сприятиме виведенню з організму надлишку рідини, зняттю психоемоційної напруги, стимуляції роботи ендокринної системи. Багато пацієнтів відмічали значне покращення самопочуття після електрофорезу, що свідчить про актуальність та ефективність цього методу.

Проводяться процедури електрофорезу через день, іноді – рідше, однак бувають випадки, коли пацієнту за показаннями лікаря рекомендовано щоденно проходити цю процедуру для досягнення максимального ефекту. Тривалість курсу також визначається лікарем і зазвичай становить від 10 до 30 сеансів.