Фітотерапія (відвар трав)

Фітотерапія – лікування травами різних захворювань та підвищення імунітету

Лікування травами застосовується людством уже понад п’ять тисяч років. Дивовижні знання про цілющі властивості трав лягли в основу фітотерапії – однієї з найдавніших медичних наук. Принципи фітотерапії, алгоритми лікування створюються на основі інтеграції знань про захворювання та досвіду використання рослин на практиці.

Термін «фітотерапія» вперше було вжито французьким лікарем Анрі Леклерком. Дослідник хотів підкреслити натуральність фітопрепаратів – лікарських засобів, що отримуються виключно з рослинної сировини та цілющих трав.

Фітотерапія широко застосовується в якості допоміжного методу лікування хронічних захворювань внутрішніх органів та систем. Цей напрямок теоретичної та практичної медицини входить у санаторно-курортне лікування. І це не дивно, адже лікувальні властивості трав благотворно впливають на роботу всього організму, чинять загальнозміцнювальну та імуномодулювальну дію, ніби сама матінка-природа бережливо ставиться до своїх дітей, піклуючись про них.

Досить часто досягти максимального терапевтичного ефекту можна тільки шляхом поєднання медикаментозного лікування з фітотерапією. Це пов’язано з тим, що лікарські трави здатні усувати різні ускладнення, що виникають при прийомі антибіотиків, гормональних засобів чи хіміопрепаратів.

Застосування фітотерапії в умовах курортно-санаторного лікування полягає у вживанні фіточаїв та використанні екстрактів лікарських рослин для проведення різноманітних процедур. При цьому в організм людини надходить цілий комплекс корисних мікроелементів, вітамінів та біологічно активних сполук, що легко проникають у тканини та проявляють свою дію на рівні внутрішньоклітинного обміну.

Біологічно активні речовини локалізуються в різних частинах рослин: кореневищах, листі, квітках та плодах. Розрізняють різні класи органічних сполук, до яких відносяться діючі речовини: флавоніди, глюкозиди, алкалоїди, вітаміни, пектини та ефірні масла. Завдяки таким органічним сполукам досягається максимальний ефект від вживання фіточаю.

Показання до застосування фітотерапії в умовах санаторно-курортного лікування

Застосування фітотерапії у санаторії «Поляна» здійснюється за показаннями лікаря на основі актуальної інформації про захворювання, його перебіг, загальний стан здоров’я пацієнта та інших показників. Лікування травами у санаторії входить у курс всіх оздоровчих програм і при цьому доповнює та коригує ефект фізіотерапевтичних процедур.

Для приготування фіточаїв використовуються різні трав’яні збори. Для кожного відвідувача санаторію складається індивідуальний  рецепт фіточаю.

Ефективність фітотерапії базується на таких принципах:

  • профілактика і лікування хронічних хвороб;
  • комплексне очищення організму;
  • зняття запальних процесів та больових синдромів;
  • відновлення роботи нервової системи;
  • розвантаження організму;
  • нормалізація роботи імунної системи та ін.

Комплекс правильно підібраних лікувальних рослин справляє загальнотерапевтичний вплив на організм людини, позбавляючи його від багатьох недугів, знижуючи прояви симптоматики того чи іншого захворювання, покращуючи загальне самопочуття людини, підвищуючи захисні сили організму, проявляючи м’який седативний ефект.

Головними перевагами фітолікування є тривале застосування лікарських рослин та їхніх екстрактів, сумісність з медичними препаратами та між собою, відсутність побічних ефектів.

У санаторії «Поляна» фітотерапія проводиться безперервно у комплексі із загальнооздоровчими заходами: бальнеологічними процедурами, раціональним дієтичним харчуванням, лікувальною фізкультурою, масажем, фізіотерапією.

Фітопрепарати, виготовлені з лікарських рослин, володіють особливими властивостями: забезпечують поступове, повільне проявлення терапевтичного ефекту, чинять м’яку помірну дію на організм при пероральному або зовнішньому застосуванні.

В умовах санаторію на базі фітобару використовуються різні за складом та лікувальними властивостями чаї, що являють собою трав’яні збори:

  • шлунковий;
  • жовчогінний;
  • послаблюючий;
  • нирковий;
  • вітамінний імуномоделюючий;
  • цукрознижувальний;
  • серцево-судинний;
  • заспокійливий та ін.

Біологічно активні речовини лікарських рослин мають переваги перед хімічними засобами. Це природні натуральні компоненти, тому вони значно краще, на відміну від синтетичних, пристосовуються до клітин організму та біохімічних процесів, що відбуваються в них. Крім того, у живій клітині містяться речовини, що здатні пом’якшувати або підсилювати лікувальний ефект фітопрепарату.

Фітотерапія при лікуванні захворювань травної системи

У санаторії «Поляна» активно застосовується фітотерапія (лікування лікарськими травами та рослинами) для підтримання життєвих сил організму при різних захворюваннях шлунково-кишечного тракту.

Застосування фітотерапевтичних препаратів ефективне при лікуванні:

  • гастриту;
  • виразки шлунка й дванадцятипалої кишки;
  • хвороб печінки;
  • патологій жовчних проток;
  • захворювань нирок;
  • захворювань сечовивідних шляхів тощо.

Використання фітотерапії ефективне при холециститі, гепатиті, панкреатиті, коліті, а також при реабілітації хворих після перенесених гострих захворювань травної системи, станах після оперативного втручання.

Як відбувається лікування за допомогою фітотерапії

У санаторії «Поляна» фітотерапія входить у комплекс лікувально-профілактичних заходів, що призначаються лікарем після консультації з пацієнтом, ознайомлення з історією його хвороби, результатами медичних обстежень.

Відвари лікарських трав нормалізують обмін речовин, роботу органів травлення, виводять з організму людини токсичні речовини та радіонукліди, чинять метаболічну, дезінтоксикаційну, адаптогенну та інші корисні дії.

Фітотерапія охоплює ряд заходів для профілактики захворювань. Це аромотерапія – лікувальна процедура, діючим компонентом якої є летка речовина з ефіроолійних лікарських рослин. Оксигенофітотерапія (кисневий фітококтейль) стимулює метаболізм, володіє ефектом дезінтоксикації, знижує активність запальної реакції, сприяє підвищенню основного обміну. При цьому кисень викликає відчуття насиченості та знижує апетит.

З арсеналу фітотерапевтичних засобів лікар обере для Вас найбільш раціональний препарат для подальшого використання у комплексному лікуванні хвороб органів травлення.