Фонофорез

Фонофорез – метод лікування за допомогою ультразвуку та лікарських препаратів

Вплив ультразвуку на організм людини унікальний. Він збільшує терапевтичну дію процедур, активізуючи біологічні процеси в органах і тканинах. У косметології ультразвук використовується для покращення трофіки шкіри, що послаблює прояви зморшок та целюліту на тілі.

Фізіотерапевтична процедура під назвою «фонофорез» проводиться з використанням ультразвуку. Цей метод лікування здавна застосовується з метою швидкого доставляння лікувальних препаратів у зону патології. Завдяки фонофорезу можна досягти відразу декількох ефектів: механічного, теплового та хімічного.

Механічний ефект проявляється у вигляді своєрідного «масажу» на мікроскопічному рівні, що підвищує проникність клітинних мембран. Тепловий ефект від процедури фонофорезу полягає у розширенні судин та посиленні кровообігу й лімфообігу у тканинах. Крім того, ультразвук чинить бактерицидну та рефлекторно-нервову дію.

Фонофорез схожий на електрофорез з єдиною відмінністю: процедура основана на використання ультразвукових хвиль, і введення активно діючих компонентів відбувається під впливом високочастотного ультразвуку.

Як проводиться процедура електрофорезу у санаторії «Поляна»?

У санаторії «Поляна» створені всі необхідні умови для проведення фізіотерапевтичних процедур, у тому числі фонофорезу. Сучасне обладнання, допомога досвідчених фахівців, спеціально оснащені кімнати для фізіотерапевтичного лікування з комфортабельними меблями та медичною технікою, – все це сприяє створенню оптимальних умов для оздоровлення відвідувачів санаторію.

Суть цієї процедури полягає у поєднанні впливу ультразвуку на певні ділянки тіла людини в поєднанні з лікарськими речовинами, що наносяться на поверхню шкіри або слизові оболонки пацієнта (емульсії, розчини, мазі, лікувальні грязі).

Лікувальні властивості фонофорезу:

 • прискорення процесів регенерації та репарації;
 • протизапальна, спазмолітична, метаболічна, гіпотензивна дія;
 • посилення адаптаційно-трофічних процесів в організмі;
 • відновлення провідності нервових волокон та ін.

Процедури фонофорезу не потребують спеціальної підготовки пацієнта. Перед початком сеансу фізіотерапевт обробляє проблемну ділянку шкіри антисептиком, після чого наносить на неї лікарський препарат. У якості діючих речовин можуть застосовуватися різноманітні медикаменти й анестетики, інтерферон, гідрокортизон, екстракт алое, лікувальні засоби у вигляді мазей та гелів.

Наступний крок – це включення ультразвукового приладу, через який пропускаються ультразвукові хвилі. Процедура абсолютно безболісна, пацієнт відчуватиме тільки тепло й легку вібрацію.

За допомогою апаратної регуляції потужності й частоти коливань ультразвукових хвиль можна контролювати глибину проникнення ліків. Наприклад, фонофорез із застосуванням інтерферону допомагає при інфекціях та захворюваннях вірусної етіології. Фонофорез з екстрактом алое володіє вираженою протизапальною дією, а поєднання цього методу з гідрокортизоном допомагає при лікуванні захворювань суглобів.

Тривалість однієї процедури електрофорезу складає 10-20 хвилин, курс ультразвукової терапії зазвичай становить 10-15 сеансів. Ефективність лікування зростає при одночасному застосуванні дієтотерапії, масажу, лікувальної фізкультури, бальнеологічних процедур.

Показання й протипоказання до процедури фонофорезу

Фоноофорез володіє цілим спектром терапевтичних дій: протизапальною, знеболювальною, розсмоктувальною, седативною. Він нормалізує функціональний стан центральної та вегетативної нервової систем, покращує кровопостачання в органи та тканини, впливає на провідність периферичних нервових волокон. Таким чином, на організм людини здійснюється комплексний вплив ультразвуком та лікарським засобом.

Показання до застосування фонофорезу:

 • захворювання опорно-рухового апарату та суглобів у гострій і хронічній формах (остеохондроз, радикуліт, артрит, артроз та ін.);
 • порушення лімфо- та кровообігу, обміну речовин;
 • захворювання нервової системи;
 • стани після хірургічного втручання;
 • гінекологічні захворювання та урологічні патології;
 • хвороби ЛОР-органів та очей;
 • захворювання шлунково-кишкового тракту (хронічні закрепи, холецистит, гастропатія, дисфункції кишківника та ін.).

Ультразвуковий фонофорез також ефективний у косметології й застосовується для усунення целюліту, розтяжок шкіри, лікування куперозу, уповільнення процесу старіння шкіри.

Взагалі фонофорез часто поєднується з іншими медичними процедурами й у комплексі виражає більш ефективну дію. Так, у санаторії «Поляна» до процедур фонофорезу додаються й інші методи лікування: масаж, електрофорез, гальванізація, мезотерапія, сонофорез тощо.

Існують і протипоказання до проведення процедур фонофорезу:

 • гіпертонія;
 • гнійні запалення шкіри;
 • хвороби ендокринних залоз;
 • цукровий діабет;
 • ішемічна хвороба серця й серцева недостатність;
 • туберкульоз легенів;
 • гемофілія;
 • онкологічні захворювання;
 • вагітність.

Перед призначенням процедур фонофорезу лікар ретельно ознайомиться з історією хвороби пацієнта та результатами обстеження його організму. Тільки після цього можна буде призначати курс ультразвукової терапії.

Комплексне застосування фонофорезу з лікарськими препаратами

У санаторії «Поляна» віддається перевага комплексним рішенням щодо лікування хронічних захворювань. Це стосується й поєднання фізіотерапевтичних методів з лікарськими препаратами для досягнення максимального ефекту. Спільне застосування ультразвукової терапії з різними медпрепаратами подвоює лікувальний ефект.

Завдяки фонофорезу відбувається швидке всмоктування лікарських засобів. До того ж метод розроблено так, щоб ліки діяли тільки на проблемну зону, не чіпаючи близько розташовані органи та тканини. Такий унікальний спосіб введення медичних препаратів дає можливість проводити лікування практично без побічних ефектів.

Лікувальний ефект ультразвуку доповнюють антибіотики, анестезуючі засоби, протизапальні гелі та мазі, нестероїдні протизапальні засоби, антикоагулянти, вітаміни та амінокислоти, судинорозширювальні засоби, гідрокортизон та інші препарати.

Пацієнти з різними захворюваннями травної системи та інших органів та систем, які пройшли лікування фонофорезом у санаторії «Поляна», відмічають значне покращення загального стану здоров’я, зникнення больових відчуттів, усунення набряків, покращення стану шкіри та ряд інших позитивних змін в організмі.

Звичайно, фонофорез призначається лікарями санаторію «Поляна» в комплексі з іншими процедурами. Тільки так можна досягти бажаного результату лікування й допомогти хворим у боротьбі з хронічними захворюваннями, у тому числі й хворобами органів травлення.