Гальванізація

Гальванізація як процедура для запуску процесу регенерації та полегшення процесу реабілітації

Метод гальванізації отримав свою назву від імені італійського вченого Гальвані, який уперше ставив досліди над м’язами жаби у XVIII ст. із застосуванням електричного струму. Як фізіотерапевтичний метод, гальванізація сформувалася вже у XIX столітті й донині активно використовується в лікувально-профілактичних та косметичних цілях.

Суть цього методу полягає у застосуванні безперервного електричного струму низької напруги й малої сили через пластинчасті електроди, приєднані до тіла людини. Гальванічний струм у процесі проведення процедури гальванізації подразнює шкірні рецептори. Цей імпульс передається в кору головного мозку, а звідти повертається у вигляді певного рефлексу (судинорозширювального).

Вплив постійного електричного струму здійснюється не тільки на місце приєднання електродів, а й поширюється на інші органи та тканини.

Що дає цей метод? 

У фізіотерапії гальванізація спрямована на регуляцію функцій ендокринної та нервової систем, покращення секреції залоз, стимулювання обміну речовин, нормалізацію моторики травного тракту, підвищення імунних сил організму.

Вплив гальванічного струму на організм людини має багато «плюсів»:

  • підвищується концентрація білих клітин крові у кровоносному руслі;
  • поліпшуються гемодинамічні показники;
  • збільшується ШОЕ;
  • прискорюється обмін білків та глюкози;
  • уповільнюється число серцевих скорочень;
  • підвищується реактивність організму;
  • стимулюються енергетичні й трофічні процеси в організмі.

До лікувальних властивостей гальванізації можна віднести протизапальну, знеболювальну, метаболічну, заспокійливу дію на організм людини. Крім того, після такої процедури підвищуються захисні функції шкіри, поліпшується кровообіг, поступово відновлюються уражені тканини.

Особливості проведення процедури гальванізації у санаторії «Поляна»

Процедури гальванізації проводяться тільки за призначенням лікаря. Тривалість сеансу становить 10-40 хвилин. Процедура безболісна, пацієнт може відчувати тільки легке поколювання та «бігання мурашок» унаслідок дії електричного струму малої напруги. Силу струму знижують у тому випадку, коли людина відчуває значне печіння чи свербіння шкіри.

При проведенні сеансу загальної гальванізації використовується гідрогальванічна ванна, у яку занурюються нижні та верхні кінцівки пацієнта. Процедура локальної гальванізації досить проста: 2-4 електроди накладаються на тіло пацієнта у відповідних місцях.

Перед початком процедури медичний працівник повинен оглянути ділянки тіла пацієнта, на які будуть накладатися електроди. Шкіра в цих місцях повинна бути чистою, без пошкоджень чи будь-яких новоутворень. За допомогою спеціального апарату здійснюється подача електричного струму з поступовим збільшенням його інтенсивності.

Основні задачі проведення сеансів гальванізації у санаторії «Поляна»:

  • зменшення больового синдрому;
  • нормалізація функцій внутрішніх органів;
  • поліпшення кровообігу;
  • відновлення уражених тканин;
  • покращення функцій ендокринної та нервової систем;
  • нормалізація моторної та секреторної функцій органів травлення.

У процесі впливу електричного струму на організм людини спостерігається зміна балансу іонів, активізація фізичних процесів. В організмі відбуваються глибокі фізико-хімічні реакції, які призводять до змін на клітинному рівні та в метаболічних процесах.

Як бачимо, спектр позитивного впливу методу гальванізації на організм людини досить широкий. Тому цей метод зарекомендував себе як один з найбільш ефективних у фізіотерапії. Слід зазначити такі переваги, як безболісність процедури, відсутність побічних ефектів та прояву алергічних реакцій. Терапевтична дія процедури може зберігатися досить довго (від однієї до 10 та більше діб).

Гальванізація є активним біологічним стимулятором, тому може використовуватися для лікування різних захворювань та патологічних станів, а також з метою зміцнення захисних функцій організму та профілактики передчасного старіння організму.

Важливо розуміти, що застосування електричного струму в фізіотерапевтичних цілях вимагає високої кваліфікації фахівців. Тому процедура гальванізації повинна проводитися під строгим контролем медичного працівника. У санаторії «Поляна» працюють висококваліфіковані фахівці, які мають багаторічний досвід у проведенні цього фізіотерапевтичного методу.

Показання та протипоказання до застосування гальванізації

Як зазначалося вище, апаратна фізіотерапія, що використовується в санаторно-курортній практиці, має безліч переваг. Серед них можна зазначити й метод гальванізації, що активізує процеси самовідновлення, стимулює власні захисні сили організму, чинить тренувальний вплив на різні системи організму, викликає гомеостатичний ефект.

Показання до застосування гальванізації, крім перелічених вище, стосуються наслідків травматичних уражень спинного та головного мозку, захворювань центральної периферичної нервової системи із вегетативними розладами, атеросклерозу в початкових стадіях.

Можна зазначити ще декілька важливих показань до застосування цього фізіотерапевтичного методу:

  • гіпер- та гіпотонічна хвороба;
  • хронічні запальні процеси;
  • ішемічна хвороба серця;
  • склеродермія;
  • захворювання жіночих статевих органів;
  • деякі стоматологічні захворювання.

У санаторії «Поляна» акцент переноситься, звичайно, на використання процедур гальванізації з метою усунення запальних процесів в органах травлення, ліквідації наслідків хвороб травної системи, нормалізації роботи шлунка та кишківника, покращення самопочуття пацієнтів після перенесених хвороб травної та ендокринної системи через активізацію процесів самовідновлення на клітинному рівні.

Протипоказання до застосування фізіотерапевтичного методу гальванізації:

  • гострі запальні та гнійні процеси;
  • значні порушення кровообігу;
  • гіпертонічна хвороба ІІІ ступеня;
  • атеросклероз;
  • схильність до кровотеч та інші серйозні патологічні стани.

Процедури гальванізації не можна проводити вагітним жінкам, а також особам з індивідуальною непереносимістю електричного струму. Метод протипоказаний при розладах чутливості шкіри, системних захворюваннях крові, шкірних захворюваннях (екземі, дерматиті), наявності злоякісних новоутворень, лихоманці та кахексії.

У санаторії «Поляна» процедура гальванізації зазвичай призначається в комплексі з іншими фізіотерапевтичними процедурами (зокрема, з електрофорезом) для досягнення найбільш ефективного результату в лікуванні різноманітних захворювань травної системи.

Індивідуальний підхід до санаторно-курортного лікування оснований на комплексній оцінці клінічного стану пацієнта на момент приїзду у санаторій «Поляна», а також інформативних функціональних та лабораторних методів діагностики, вивчення анамнезу та історії хвороби, оцінки психічного статусу хворого.