Низькочастотна магнітотерапія як метод терапевтичного впливу на організм людини імпульсним магнітним полем
Одним із відомих та ефективних напрямків фізіотерапії є магнітотерапія, що ґрунтується на використанні магнітного поля для оздоровлення організму людини в цілому або лікування окремих хвороб. Наприклад, цей метод добре зарекомендував себе при лікуванні артритів та артрозів, швидкому усуненні запальних процесів у тканинах, розсмоктуванні гематом.
Основна ціль магнітотерапії полягає у боротьбі з больовим синдромом, що виникає при різних захворюваннях. Вплив магнітного поля на хворобливі ділянки тіла сприяє зниженню рівня больових відчуттів у людей з різними недугами та важкими травмами. Цей метод досить ефективний у лікуванні хвороб шлунково-кишкового тракту (гастриту, панкреатиту, холециститу, коліту, виразкової хвороби шлунка).
Магнітотерапія також застосовується при захворюваннях:
- органів дихання;
- серцево-судинної системи;
- опорно-рухового апарату;
- сечостатевої системи;
- ЛОР-органів;
- шкіри, очей та інших органів і систем.
Одним із різновидів магнітотерапії є низькочастотна магнітотерапія (НМТ). Це метод застосування магнітної складової змінного електромагнітного поля низької та дуже низької частоти.
Низькочастотна магнітотерапія володіє багатьма лікувальними властивостями: покращує рухливість суглобів, очищує сечовивідні шляхи, нормалізує рівень цукру в крові, зменшує запалення лімфатичних вузлів, сприяє загальному покращенню самопочуття людини завдяки впливові на організм на клітинному рівні.
У чому полягає вплив низькочастотної магнітотерапії на організм людини?
Процедура низькочастотної магнітотерапії полягає у апаратному використанні змінного або пульсуючого низькочастотного магнітного поля з метою впливу на організм хворої людини. При цьому застосовуються спеціальні прилади: індуктори електромагнітів, індуктори-соленоїди, постійні магніти.
Енергія низькочастотного магнітного поля передається від апарату до пацієнта у різних режимах: безперервному, змінному чи імпульсному. У ході такої процедури за допомогою магнітного поля здійснюється введення частинок лікарських речовин у тканини (лікарський магнітофорез).
Особливістю низькочастотного постійного магнітного поля є те, що воно відносно швидко затухає. Через це постійні магніти або індуктори-електромагніти під час процедури встановлюють контактно по відношенню до тіла пацієнта, а індуктори-соленоїди застосовуються по-іншому: верхню або нижню кінцівку хворого розміщують у соленоїді.
У санаторії «Поляна» застосовується сучасне обладнання для проведення фізіотерапевтичних процедур, у тому числі й низькочастотної магнітотерапії. Для цього використовуються спеціальні апарати (портативні пристрої), що у включеному режимі створюють магнітну індукцію та передають тепло. Це сприяє більш ефективному лікувальному ефекту.
Процедури низькочастотної магнітотерапії проводяться під наглядом медичного персоналу санаторію «Поляна». Сеанс триває у середньому 15-20 хвилин, і протягом усього часу пацієнт не відчуває дискомфорту чи болю.
У результаті низькочастотної магнітотерапії:
- нормалізується артеріальний тиск;
- посилюється мозковий кровотік;
- знижується частота дихання (седативний ефект);
- усуваються трофічні порушення;
- покращується загальне самопочуття.
За рахунок руху формених елементів крові, що відбувається під час проведення низькочастотної магнітотерапії, активується локальний кровообіг, стимулюються функції наднирників та щитовидної залози. Виникають загальні реакції організму, що направлені на підвищення резистентності організму до фізичних навантажень.
Ефективність низькочастотної магнітотерапії при лікуванні різних захворювань
За ступенем клінічної ефективності низькочастотної магнітотерапії найбільшому впливу підлягають серцево-судинна, нервова та ендокринна системи організму. Відповідно до цього можна визначити основні лікувальні ефекти низькочастотної магнітотерапії:
- протибольовий (місцевий);
- протизапальний (протинабряковий);
- трофічний.
Тому основними показаннями до застосування цього фізіотерапевтичного методу є посттравматичні стани з больовим синдромом, травми та хвороби периферичної нервової системи, вегетативні розлади, ішемічна хвороба серця, захворювання органів травної системи, що супроводжуються болем.
Щодо протипоказань до методу низькочастотної магнітотерапії слід зазначити такі з них, як індивідуальна підвищена чутливість, серйозні порушення мозкового кровообігу, наявність у пацієнта кардіостимуляторів, гострі психози, гіпотензія, злоякісні пухлини та інші небезпечні патології..
Перед тим як призначити курс низькочастотної магнітотерапії в санаторії «Поляна», лікар проведе повне обстеження пацієнта на предмет виявлення патологічних станів чи загострень хронічних захворювань. Тільки після уважного вивчення результатів обстеження та лабораторних аналізів лікар визначить, чи потрібна пацієнту така процедура, і чи дасть вона бажаний ефект.
Особливості методу низькочастотної магнітотерапії
Застосування магнітного поля з лікувально-профілактичною метою має ряд значних «плюсів». Слід зазначити про його здатність місцево індукувати відповідь інших систем організму, що беруть участь під впливом магнітних полів у такому порядку:
- нервова;
- гормональна;
- серцево-судинна;
- травна;
- м’язова;
- імунна;
- кісткова.
Таким чином, метод низькочастотної магнітотерапії має комплексний вплив на організм людини, активізуючи практично всі процеси, що в ньому відбуваються. Під впливом низькочастотного магнітного поля змінюється проникність клітинних мембран, колоїдний стан тканин.
У результаті проведених процедур відбувається зменшення процесів запалення, знижуються в’язкість крові, посилюється метаболізм у тканинах та відновлюється їхній електролітний баланс, підвищується кровопостачання тканин, зменшується підвищений тонус судин та моторна функція шлунка.
Перелік позитивних змін в організмі людини після проведення сеансів низькочастотної магнітотерапії можна продовжити. Головне, щоб ці процедури проводилися під наглядом кваліфікованих фахівців з використанням сучасного обладнання для досягнення максимального ефекту.
У санаторії «Поляна» Вам приділять максимум уваги та запропонують найбільш ефективні процедури для лікування та профілактики хвороб органів травлення, ендокринної та сечостатевої систем. Однією з таких процедур може стати низькочастотна магнітотерапія.