Озокеритові аплікації

Озокеритові аплікації для стимуляції відновлювальних процесів у тканинах

У санаторії «Поляна», як і на інших бальнеологічних курортах Закарпаття, для лікування хвороб травної системи використовують не тільки природні мінеральні води, а й різноманітні фізіотерапевтичні процедури. Одним з ефективних методів лікування та профілактики багатьох захворювань є використання озокериту – речовини органічного походження, що належить до природних вуглеводнів із групи нафтових бітумів.

Інша назва озокериту – «гірський віск» або «пахучий віск». Він дійсно нагадує звичайний бджолиний віск і володіє термічним (тепловим), механічним та хімічним видами впливу на організм людини, випереджаючи за своїми властивостями парафін.

До складу озокериту входять мінеральні масла, суміші газоподібних вуглеводнів та вуглеводнів парафінового ряду, смолисті та інші корисні речовини. Лікувальний ефект досягається не тільки завдяки тепловій дії, а й завдяки наявності в цьому мінералі біологічно активних речовин із цілющими властивостями.

Озокеритолікування – це, по суті, лікування теплом, що виділяє мінерал озокерит, попередньо оброблений за спеціальною технологією. Колір цього мінералу може змінюватися залежно від концентрації смол: від жовтого до світло-зеленого й навіть бурого.

Основні властивості озокериту:

 • довготривале утримання тепла;
 • низька теплопровідність;
 • висока тепломісткість;
 • вміст великої кількості мікроелементів, мінеральних масел, нафтових смол, парафіну, газів та цілющих біоактивних речовин (церезину тощо);
 • комплексний вплив на органи та системи людини.

Слід зазначити ще одну властивість озокериту – можливість його використання з метою усунення запальних процесів в організмі та больових відчуттів. Він володіє здатністю розширювати судини, виконує роль спазмолітика та заспокійливого засобу. Ці унікальні властивості пов’язані з тим, що озокерит містить речовини з властивостями антибіотиків.

Хімічний ефект озокериту пояснюється можливістю швидкого проникнення корисних речовин через шари епідермісу безпосередньо в кров для виконання конкретної функції:

 • болезаспокійливої;
 • протизапальної;
 • регенераційної;
 • антиалергічної;
 • тромболітичної.

Таким чином, озокерит виконує цілий ряд корисних для організму людини дій: позитивно впливає на циркуляцію крові та роботу всієї кровоносної системи, знімає біль, бореться із запаленнями, стимулює регенерацію у пошкоджених тканинах та органах (перелік можна продовжити).

Кому допоможе озокеритолікування?

Зважаючи на безліч корисних властивостей озокериту, можна виділити перелік показань для лікування за допомогою цього органічного матеріалу: остеоартроз та пошкодження опорно-рухового апарату, запальні та дистрофічні хвороби суглобів та хребта, захворювання спинного мозку, ушкодження периферичної нервової системи, хвороби дихальних шляхів та органів травлення, радикуліт та ін.

Озокеритові аплікації допомагають при захворюваннях внутрішніх органів та систем, у тому числі в лікуванні виразкової хвороби, холециститів та гепатитів різної етіології, проблем сечостатевої сфери у жінок, шкірних захворювань.

До протипоказань лікування озокеритом можна віднести:

 • будь-які хвороби у стадії загострення;
 • гострі інфекції;
 • туберкульоз;
 • серцева недостатність;
 • серйозні патології нирок;
 • онкологічні новоутворення;
 • проблеми з кровотворенням;
 • психічні розлади в тяжких формах та ін.

Не можна використовувати озокеритолікування при ендокринних захворюваннях, епілепсії, цирозі печінки, вираженому виснаженні організму, а також в будь-який термін вагітності.

У санаторії «Поляна» використовується лікування озокеритом за допомогою спеціальних аплікацій. Процедури призначає лікар, зваживши всі «за» і «проти» за результатами медичних досліджень пацієнта, діагнозу, стану його здоров’я та інших важливих показників.

Як відбувається лікування озокеритом?

Процедура нескладна й потребує мінімум зусиль. Матеріал нагрівають до необхідної температури та накладають на ділянки тіла, що потребують лікувального впливу. Для цього використовується кюветна аплікація:

 1. Розплавлений озокерит заливають у кювети пошарово товщиною 1,5-2 см.
 2. Матеріал охолоджують до температури 50°С та виймають на спеціальну плівку.
 3. Озокерит разом з плівкою накладається на відповідні ділянки шкіри.

Тривалість процедури залежить від таких показників, як вік пацієнта, тип захворювання, загальний стан здоров’я людини та ін. Зазвичай сеанс озокеритотерапії становить 15-40 хвилин. Після процедури рекомендовано відпочити протягом півгодини. Курс такого лікування складається з 10-20 сеансів з різною періодичністю – щодня, через день або 2 дні підряд з перервою на 3-й день.

Мінерал має здатність стискатися під час застигання. Здавлюючи тканини, озокерит чинить механічну компресійну дію, що сприяє ще більшому проникненню тепла у тканини тіла.

Глибоке прогрівання організму під час проведення процедури сприяє болезаспокійливому ефекту шляхом розслаблення гладкої мускулатури. При цьому спостерігається посилення периферичного кровообігу та обміну речовин. Озокеритні аплікації впливають на центральну й вегетативну нервову системи, забезпечуючи седативну дію.

Найбільший ефект дає поєднання озокеритотерапії з іншими процедурами, такими як масаж, лікувальна фізкультура, мінеральні ванни, фізіотерапія. Комплексний підхід до лікування хронічних хвороб та попередження рецидивів дозволяє за короткий проміжок часу досягти відмінних результатів.

Вплив теплолікування на організм людини

Ефект від застосування озокеритних аплікацій та інших процедур з використанням цього мінералу визначається загальними й місцевими реакціями, що проявляються залежно від тривалості та інтенсивності теплового впливу. Загалом відмічаються протизапальна, болезаспокійлива та антисептична дії. Це дозволяє застосовувати озокерит при шкірних захворюваннях, запальних процесах різної локалізації, у посттравматичних станах.

Крім ефекту знеболення, можна зазначити такі позитивні результати впливу озокериту, як усунення болісного спазму м’язів, протиалергійна дія, інтенсифікація обмінних процесів, розсмоктування кров’яних згустків. Спектр лікувальних властивостей цього унікального природного матеріалу дійсно широкий та дає можливість подолати різноманітні проблеми, пов’язані зі станом здоров’я людини.

В умовах санаторію «Поляна» особливо актуальним є використання озокеритних аплікацій для лікування хвороб шлунково-кишкового тракту, запальних гінекологічних захворювань, а також у комплексі реабілітаційних заходів. Повторний курс лікування озокеритом рекомендовано проводити через 3-4 місяці.