Ультразвукова терапія

Ультразвукова терапія: лікувальні ефекти та користь для здоров’я людини

Усім відомо, що ультразвук насамперед пов’язаний з діагностичним дослідженням. Коли ми говоримо «ультразвук», то уявляємо апарат УЗД, який допомагає виявити проблеми внутрішніх органів та судин без інвазивного втручання. Проте ультразвук застосовується у багатьох сферах медицини, і не тільки в діагностиці, а й хірургії та фізіотерапії.

Ультразвукова терапія (УЗТ) уже давно зарекомендувала себе як ефективний лікувально-профілактичний метод з використанням механічних коливань ультрависокої частоти (800-3000 кГц). Вона базується на специфічній взаємодії ультразвуку з біологічними тканинами.

Унікальні властивості ультразвуку пов’язані з викликаними ним ефектами:

  • тепловим;
  • механічним;
  • фізико-хімічним.

Співвідношення цих трьох складових дії ультразвуку залежить від умов проведення процедури УЗТ та інтенсивності їхнього впливу на організм людини. Загалом ультразвук володіє комплексною дією, забезпечуючи протизапальний, знеболювальний, протиалергійний та розсмоктувальний ефекти.

Теплова дія ультразвуку виникає внаслідок трансформації енергії ультразвукових хвиль у тепло. Високочастотні коливання передаються тканинам, що контактують з випромінювачем ультразвуку. Фізико-хімічна дія ультразвуку базується на механічному резонансі, що сприяє прискоренню руху молекул, посиленню їхнього розпаду на іони та утворенню нових електричних полів.

Застосування ультразвукової терапії пов’язано з первинним впливом ультразвуку на тканини та внутрішньоклітинні процеси. Під впливом ультразвуку стимулюються процеси тканинного дихання, активуються обмінні процеси. Одночасно гальмуються й блокуються больові імпульси у нервових клітинах та волокнах, що дозволяє усунути больові відчуття у хворих при різних захворюваннях та патологічних станах із вираженим больовим синдромом.

Показання та протипоказання до ультразвукової терапії 

У санаторії «Поляна» метод ультразвукової терапії застосовується з різною метою. Встановлено спазмолітичну дію ультразвуку, тому його використовують при:

  • спазмах сечового міхура;
  • дискінезіях кишечника;
  • бронхоспазмах.

Серед інших захворювань, що успішно лікуються за допомогою УЗТ, слід зазначити наступні:

  • ускладнена виразкова хвороба;
  • виражені ендокринні розлади;
  • гострі та хронічні гнійні запальні процеси;
  • ішемічна хвороба серця;
  • артеріальна гіпертензія та гіпотонія;
  • остеопороз;
  • тромбофлебіт;
  • наслідки захворювань і травм периферичної нервової системи;
  • травми хребта та спинного мозку та ін.

Ультразвук застосовується при лікуванні (у складі комплексної терапії) хронічних неспецифічних запальних захворювань бронхів і легенів, розсіяного склерозу, травм суглобів та м’язів, захворювань опорно-рухового апарату та ЛОР-органів.

Санаторій «Поляна» головним чином спеціалізується на лікуванні хвороб органів травлення, тому метод ультразвукової терапії застосовується при таких захворюваннях, як:

  • хронічний гастрит;
  • виразкова хвороба шлунка й дванадцятипалої кишки;
  • панкреатит;
  • хронічний коліт;
  • холецистит.

Ультразвуком лікуються шкірні та стоматологічні захворювання, хвороби ока, гінекологічні та урологічні хвороби.

Не рекомендується використовувати УЗТ при печінкових і ниркових кольках, інтоксикації організму, порушенні серцевого ритму, флеботромбозі, а також при вегетативній дистонії, астенічному, неврологічному, гіпер- та гіпотонічному синдромах.

Особливості проведення процедури ультразвукової терапії

Призначення цієї процедури залежить від рішення лікаря, який насамперед проведе обстеження пацієнта, ознайомиться з результатами медичних досліджень, у тому числі лабораторних аналізів. На основі зібраної інформації про стан хворого лікар визначить оптимальну схему санаторно-курортного лікування, призначивши за необхідності й УЗТ.

Існує декілька технік проведення процедури ультразвукової терапії: порожнинна та поверхнева, лабільна та стабільна. Перед маніпуляцією шкіру пацієнта, а саме зону дії ультразвуку, змащують контактною речовиною (рослинним чи вазеліновим маслом, гліцерином, ланоліном, гелем). Стопи та кисті, ліктьові та гомілковостопні суглоби й інші частини тіла пацієнта занурюють у спеціальні ванночки з водою, температурний режим якої становить 32-36ºС.

Процедура УЗТ практично безболісна, однак під час такого курсу лікування у пацієнта можуть виникнути побічні ефекти: слабкість у тілі, запаморочення або загострення симптомів хвороби. В такому випадку необхідно пропустити декілька сеансів УЗТ, а потім продовжити процедури із застосуванням меншої інтенсивності ультразвуку.

Вплив ультразвуку на організм людини здійснюється через контактне середовище на зону ураження чи больові точки, рефлексогенні зони, на обмежену ділянку тіла чи нашкірну проекцію органу. Вся процедура займає 10-15 хвилин. Курс лікування УЗТ зазвичай складається з 10-15 процедур з різною періодичністю – щодня або через день.

Ми подбаємо про Ваше здоров’я 

Відвідувачі санаторію «Поляна» часто стають його постійними гостями, адже в цьому затишному колоритному місці є абсолютно все для лікування, загального оздоровлення організму та відпочинку. Дехто приїздить до нас, не знаючи, з чого розпочати лікування, які процедури необхідно відвідувати.

Усі ці питання вирішуються відразу після консультації з лікарем. Чи потрібна Вам ультразвукова терапія, чи ні, – вирішить тільки лікар, вивчивши детальну інформацію про перебіг хвороби, актуальний стан здоров’я, врахувавши показники лабораторних досліджень.

На основі зібраних матеріалів лікар розробить для Вас спеціальну схему лікування та профілактики захворювань з урахуванням індивідуальних показників. Часто ультразвукова терапія поєднується з такими процедурами, як магнітотерапія, вакуум-терапія, лікувальний масаж та ін. У будь-якому разі фахівці санаторію «Поляна» зроблять усе можливе, щоб Ви отримали повний «пакет послуг» для отримання максимально ефективного результату.