УВЧ – терапія

Ультрависокочастотна терапія (УВЧ) та її роль у лікуванні й реабілітації після перенесених травм та хвороб

Санаторно-курортне лікування охоплює різні види процедур, що зарекомендували себе як найбільш ефективні в лікуванні хронічних захворювань та органічних патологій, а також у профілактиці різноманітних хвороб. Одним з таких методів лікування в умовах санаторію «Поляна» є ультрависокочастотна терапія (УВЧ-терапія).

Суть цього методу полягає у застосуванні електромагнітного поля ультрависокої частоти з перевагою електричної складової. Вплив УВЧ на організм людини здійснюється за допомогою безперервних або імпульсних електромагнітних полів ультрависокої частоти. Утворене ультрависокочастотне електромагнітне поле володіє інтенсивною проникаючою властивістю.

Таким чином, ультрависокочастотна терапія – це своєрідне лікування «теплом», що потрапляє у тканини організму через спеціальний пристрій. Основу механізму лікувальної дії електромагнітного поля УВЧ складає його безпосередній вплив на електрично заряджені частинки (молекули, електрони, іони), з яких складаються тканини організму.

У результаті процедури знижуються процеси запалення, зникає біль, прискорюється загоєння ран та зростання переломів, поліпшується кровообіг, збільшується активність лейкоцитів. Під дією струму високої частоти відбувається розширення судин, нормалізується підвищений тонус гладкої мускулатури.

В чому полягає унікальність методу ультрависокочастотної терапії?

При УВЧ-терапії відбуваються дві дії – теплова й нетеплова (осциляторна). У першому випадку енергія електромагнітного поля перетворюється у теплову енергію. Тепловий ефект виникає при нагріванні тканин організму. Нетеплова дія обумовлюється зміною біологічної структури клітин організму на молекулярному рівні під впливом електромагнітного поля ультрависокої частоти.

Отже, за допомогою електромагнітного поля УВЧ вдається зупинити запальний процес, прискорити локальний кровотік, поліпшити трофіку тканин. Однією з важливіших особливостей цієї електромагнітної терапії є виражена протизапальна дія та бактеріостатичний ефект щодо збудників гнійних інфекцій.

Показання та протипоказання до проведення процедури УВЧ

Курс лікування за допомогою процедур УВЧ призначає лікар після огляду пацієнта, обстеження його організму, ознайомлення з результатами лабораторних аналізів та інших досліджень. У клінічній медицині метод УВЧ широко застосовується в багатьох напрямках.

Показання до застосування лікувального методу ультрависокочастотної терапії:

  • хвороби легень та дихальної системи (хронічні бронхіти, бронхіальна астма, ексудативні плеврити, пневмонія);
  • проблеми в роботі опорно-рухового апарату (ураження суглобів, артрити);
  • захворювання шлунково-кишечного тракту із запальними процесами (гастрити, виразкова хвороба, дуоденіти);
  • гінекологічні хвороби та проблеми в роботі сечостатевої системи;
  • запалення шкіряного покрову, в тому числі гнійні;
  • хвороби нервової системи та ін.

УВЧ-терапія зарекомендувала себе як ефективний метод лікування стоматологічних захворювань, а також запальних хвороб ЛОР-органів (отитів, ангін, синуситів). Сприятливий вплив цього лікувального методу спостерігається також при лікуванні захворювань нервової системи (невритів, поліневритів та ін.).

УВЧ має ряд протипоказань, серед яких:

  • серцево-судинна недостатність та інші патології і хвороби серця;
  • системні захворювання крові та схильність до кровотеч;
  • злоякісні утворення;
  • наявність установленого кардіостимулятора, вживлених електростимуляторів або металевих імплантів;
  • гіперфункція щитоподібної залози;
  • вагітність;
  • індивідуальна непереносність впливу УВЧ-хвиль.

Таким чином, призначення курсу ультрависокочастотної терапії має відбуватися строго за призначенням лікаря. Як і інші фізіотерапевтичні процедури, УВЧ має протипоказання, що може призвести до негативних наслідків при неправильному лікуванні.

Проведення процедури: як це відбувається?

Для процедури УВЧ застосовуються спеціальні апарати, що можуть працювати у двох режимах – імпульсному та безперервному. При використанні імпульсного режиму переважає нетепловий ефект, тому він вважається більш безпечним та ефективним.

У санаторії «Поляна» створені відповідні умови для проведення фізіотерапевтичних процедур різного напрямку. Кабінети оснащені сучасною технікою. Усе необхідне обладнання знаходиться у справному стані, а під час маніпуляцій фахівець ретельно слідкує за ходом виконання процедури, враховуючи всі нюанси та правила безпеки.

Попередня підготовка пацієнта до проведення процедури УВЧ не потрібна. Хворий повинен лягти на дерев’яну (в жодному разі не на металеву) кушетку на лівий бік. Дуже важливо видалити усі металеві предмети із зони впливу електромагнітного поля.

Фізіотерапевт підбирає електроди з урахуванням площі ушкоджених тканин. Потім до тіла пацієнта прикріплюються конденсаторні пластини, що обробляються антисептиком та підводяться до потрібної зони. Вони можуть розміщуватися поздовжньо, поперечно, тангенціально (в одній площині) із загальним зазором до 6-ти см.

Наступний етап процедури – правильне дозування електромагнітних потоків залежно від вихідної потужності апарату й тепловідчуття пацієнта. Зазвичай така процедура триває недовго (5-16 хвилин). Курс терапії становить 10-15 сеансів, що можуть проводитися щоденно або через день (за призначенням лікаря).

Ефективність методу ультрависокочастотної терапії

Ефективність цього методу лікування доведена на практиці. У санаторії «Поляна» УВЧ-терапія застосовуються для відновлення працездатності пацієнтів у період реабілітації, після перенесених травм або захворювань.

У комплексі з іншими методами лікування УВЧ використовується для пацієнтів із хворобами шлунково-кишечного тракту. Після процедур хворі відчувають зниження симптоматики, больових відчуттів, покращення роботи травної системи, підвищення апетиту та інші позитивні зміни в організмі.

Електричне поле УВЧ надає протизапальну дію, знімає спазми м’язів та судин, стимулює регенерацію пошкоджених тканин. Звичайно, до призначення цієї терапії потрібен індивідуальний підхід, адже фізіологічні реакції значною мірою пов’язані з інтенсивністю застосовуваного електромагнітного поля.

Так, поле великої інтенсивності сприяє посиленню запалення, що може спровокувати протилежний ефект при лікуванні запальних процесів. І, навпаки, поле слабкої інтенсивності має виражений протизапальний ефект. Тому призначати УВЧ слід диференційовано, враховуючи стадію патологічного процесу. І цю умову обов’язково враховують фахівці санаторію «Поляна» під час проведення фізіотерапевтичних процедур.