Мінеральна вода «Поляна Купіль» – користь у кожному ковтку

Мінеральні води – найбільше багатство бальнеологічного курорту «Поляна», відомого за назвами мінеральних вод «Поляна Купіль» та «Поляна Квасова». Незначні відмінності полягають хіба що у кількості розчинених у них мінеральних речовин. Унікальність їх у тому, що за хімічним складом ці мінеральні води подібні до джерел Боржомської ущелини.

Широкий діапазон лікувального використання мінеральної води санаторію «Поляна» відомий далеко за межами Закарпаття. Прозора, солонувато-кисла на смак «Поляна Купіль» вже понад пів тисячоліття зберігає свої унікальні лікувальні властивості. Вживання цієї мінеральної води сприяє нормалізації кислотно-лужного балансу в організмі, зміцнює імунну систему, благотворно впливає на стан шкіри, кісток, стабілізує кров та покращує роботу печінки.

Цілющі властивості, перевірені століттями

«Поляна Купіль» – візитна картка санаторію «Поляна». Щороку на оздоровлення у цю місцевість приїжджають на оздоровлення тисячі людей з усіх куточків України. Лікувальні властивості мінеральних вод цього регіону були відомі здавна.

 

«Полянську Купіль» збудували у 1868 році, на березі річки Мала Пиня (ліва притока Пині басейн Тиси). Тоді тут розміщували 40 помешкань і 20 ванних кабін. Внаслідок пожежі 1907 року купіль було знищено. Відбудовувати курорт взялися через 6 років.

Полянське цілюще джерелоу 1914 році було описане в ілюстрованому путівнику по курортах та мінеральних джерелах Бальнеологічного товариства Святої Угорської Корони. Там йшлося про вигідне розташування джерела, чисте повітря та сприятливий клімат, адже місцевість з усіх сторін огорнута горами та «може бути використана як курорт».

«Поляна – одна із найбільш цілющих лікувальних вод, яку успішно можна використовувати при лікуванні катаральних явищ верхніх дихальних шляхів (нежить, продуктивний кашель), шлунково-кишкового тракту, а також це дієвий протиподагричний засіб»

Голова державної хіміко-аналітичної станції
угорської спілки фармацевтів Н. Молнар, 1911 р.

Наприкінці XIX століття, після появи перших медичних показань для питного лікування, з’явилися перші цехи з розливу мінеральних вод Полянського родовища. Мінеральну воду розливали у пляшки та експортували до Франції, Німеччини, Австрії, Чехії та навіть за океан. Розлив мінеральної води «Поляна Купіль» розпочався у 1973 році на Свалявському заводі мінеральних вод.

Згідно зі свідченнями тодішнього директора «Лужанськогозаводоуправління мінеральних вод» С. Мишка, «Поляну Купель» почали розливати у пляшки тому, що, з-поміж усіх інших мінеральних вод, саме її рекомендували лікарі голові Ради Міністрів СРСР Олексію Косигіну. Згідно класифікації, прийнятої в Радянському Союзі, мінеральну воду «Поляна Купіль» відносили до типу гідрокарбонатних натрієвих борних вод боржомського виду.

Що ж спільного та відмінного між лікувальними водами грузинського рекреаційного курорту Боржомі та закарпатської здравниці «Поляни»?

Насамперед – це спільний основний лікувальний інгредієнт: гідрокарбонат натрію. Ці мінеральні води мають виражену протизапальну, репаративну дію. Їх застосовують для лікування гастритіввиразкової хвороби шлунку, при захворюваннях підшлункової залози, сечовидільної системи. Мінеральні ванни рекомендують приймати при захворюваннях серцево-судинної системи, центральної та вегетативної нервової систем. Лікувальний курс інгаляцій покращує роботу секреторних клітин, розріджує мокротиння і полегшує його виділення. Покращується кровообіг легень.

Проте, існують істотні відмінності між мінеральними водами «Поляна Купіль» та «Боржомі». Останні мають нижчий рівень загальної мінералізації (кількість мікроелементів, аніонів, катіонів). Закарпатські мінеральні джерела містять бор, що має помітний антихелікобактерний ефект. Хелікобактерпілорі – це шкідлива бактерія, яка вражає різні ділянки шлунку і дванадцятипалої кишки, здатна провокувати рецидиви гастриту, виразкової хвороби.

Поєднання вживання мінеральної води «Поляна Купель» зі спеціально розробленим дієтичним харчуванням – один із методів санаторного лікування хронічного гастриту. Лікувальні властивості води покращують травлення, посилюють апетит, сприяють зникненню запальних процесів в органах шлунково-кишкового тракту. Ця вода – справжня «родзинка» санаторію «Поляна», яка відновлює сили та сповільнює процеси старіння.

Наділена енергією Карпат

«Поляна Купіль» – борна вуглекисла гідрокарбонатна натрієва вода із загальною мінералізацією 9,1-9,4 г/дм3. Видобувається зі свердловини 135 м, що знаходиться на території санаторію звідки мінералопроводом подається до санаторного бювету та лікувального корпусу.

Кристально прозора, без специфічного запаху, приємна на смак та збагачена мікроелементами для зміцнення імунітету. Застосовувати її у лікувальних цілях рекомендується за призначенням лікаря. Містить біологічно активні компоненти: бор і фтор. Мінеральну воду використовують як для пиття, так і для зовнішнього застосування: приймання ванн.

Як столову воду «Поляну Купель» не варто вживати регулярно, адже це може призвести до небажаних змін внутрішнього середовища організму, особливо у разі передозування. Оптимальна лікувальна добова доза становить приблизно 1-1,5% від ідеальної маси тіла.

Мінеральна вода «Поляна Купель» здатна не тільки виводити з організму різноманітні шлаки, але й підвищує його стійкість до несприятливих хімічних, фізичних та біологічних чинників зовнішнього середовища. Так, наприклад, якщо в раціоні людини оптимальний вміст фтору, і на неї діє проникаюча радіація, вона отримує менше шкоди, аніж у випадку дефіциту цього мікроелементу. Тобто фтор, яким збагачена мінеральна вода «Поляна Купель», належить до групи радіопротекторів.

Сьогодні мінеральні води Полянського родовища успішно реалізують на теренах України, а також експортують до країн СНД, США та Канади. Закарпаття –щедрообдарована природними ресурсами місцевість, яка здобула визнання серед гостей не тільки з України, але й багатьох інших країн світу. Адже користь мінеральних джерелСвалявщини доведена наукою та перевірена часом. А кожен із нас має можливістьсамостійно переконатися у цілющих властивостях «Поляни Купель» – води, що підіймається з глибин у 200 метрів та зберігає свій бездоганний первозданний смак.