Хронічні розлади (дискінезії) кишківника

Однією з розповсюджених хвороб кишківника є кишкова патологія під назвою «дискінезія». Інша її назва – «синдром подразненого кишківника». Виникнення цієї патології пов’язано з порушенням тонусу та моторики травного органа. Частіше на цю недугу страждають жінки, рідше – чоловіки, а також діти.

Особливістю такої патології є порушення ритму випорожнення кишківника без органічних чи біохімічних змін. Причому це хронічне захворювання може прогресувати як самостійно, так і в сукупності з іншими хворобами органів травлення. Причина появи патології невідома.

Проте є припущення, що 70-90 % хворих страждають від психічних розладів, що призводять до «роздратування» кишківника та викликають неприємні відчуття у животі, погіршуючи загальне самопочуття людини.

Розрізняють первинну та вторинну форми дискінезії.Первинна дискінезія виникає унаслідок стресових факторів, а також через порушення звичного режиму харчування. Вторинна форма дискінезії має інші причини виникнення: наприклад, зловживання медикаментозними препаратами (психотропними засобами, антибіотиками, діуретиками, анестетиками тощо).

Найчастіші симптоми дискінезії:

  • больовий синдром (виникнення больових відчуттів внизу живота та навколо пупка, особливо перед актом дефекації);
  • важкість у животі;
  • часті приступи відрижки та нудоти;
  • метеоризм;
  • порушення ритму випорожнення кишківника (закрепи та короткочасні проноси);
  • невротичні розлади (нервозність, підвищена тривожність, погіршення настрою та зменшення працездатності, роздратованість або, навпаки, депресивний стан).

 

Отже, каталізаторами хронічних розладів кишківника більшість лікарів вважають неврози та систематичні стреси. Однак можна виділити й інші можливі причини розвитку цієї патології:

  • кишкові інфекції;
  • хвороби органів шлунково-кишкового тракту (виразка, холецистит, панкреатит, хвороби печінки тощо);
  • захворювання ендокринної системи (цукровий діабет, хвороби гіпофіза, мікседема);
  • генетична схильність до патології.

 

Через те, що перебіг дискінезії має хронічний (постійний) характер, проблеми з випорожненням кишківника часто призводять до появи тріщин заднього проходу, а також утворення гемороїдальних вузлів. Ще одна супутня проблема – інтоксикація організму через часті закрепи, що виражається у порушенні апетиту, появі головного болю, приступах запаморочення і навіть алергічних реакціях.

 

Що робити при дискінезії кишківника?

Симптоматика цього хронічного захворювання схожа з ознаками інших хвороб органів травлення. Тому точний діагноз можна встановити тільки після проведення спеціальних діагностичних процедур в умовах стаціонару. Гастроентеролог зазвичай направляє пацієнта у лабораторію для здачі аналізів, а також призначає обстеження за допомогою спеціальної медичної апаратури.

Обов’язковими процедурами для визначення патології є дослідження калу на дисбактеріоз, проведення колоноскопії та ендоскопії з метою виявлення можливих супутніх захворювань травної системи. Після підтвердження діагнозу «дискінезія» на основі отриманих результатів обстеження лікар підбирає для пацієнта індивідуальний курс терапії.

 

Як лікується «синдром подразненого кишківника»

Незалежно від форми дискінезії, курс лікування охоплює медикаментозну терапію, фізіотерапію, психотерапію та дотримання дієти. Якщо тонус кишківника ослаблений, хворому призначаються ліки для посилення моторики, а також ферменти й жовчогінні препарати.

Лікування тривалих закрепів зводиться до вживання проносних медикаментів на рослинній основі. Психотропні засоби призначаються для нормалізації психічного стану пацієнта. До таких препаратів належать антидепресанти, нейролептики й транквілізатори.

Якщо у хворого спостерігається систематична діарея, терапія включає в себе використання препаратів з адсорбуючими властивостями й в’язкою дією.

Гарний результат показує немедикаментозна терапія, що охоплює ряд процедур, таких як використання мікроклізми з відварами лікарських трав, парафінові аплікації, зрошення кишківника, голкорефлексотерапія тощо.

 

Лікування та профілактика дискінезії у санаторії «Поляна»

В умовах санаторно-курортного лікування патологічних станів органів травлення вдається досягти ефективних результатів. Насамперед це стосується питного вживання мінеральної води, що позитивно впливає на роботу не тільки кишківника, а й усієї травної системи людини.

Санаторій «Поляна» пропонує своїм відвідувачам кваліфіковану діагностику патологій кишківника, грамотний підхід до обстеження та складання дієти для кожного пацієнта, застосування додаткових заходів, що сприяють швидкому відновленню роботи органів ШКТ і зміцненню захисних сил організму.

В результаті правильно підібраного курсу лікування й профілактики дискінезії у хворих значно поліпшується процес перетравлення їжі,нормалізується баланс кишкової мікрофлори, зменшується ймовірність запальних процесів. Крім того, у процесі вживання мінеральної води «Поляна Купіль» відзначається нормалізація ритму випорожнень кишківника, зменшення больового синдрому, покращення психічного стану пацієнтів.

Комплекс заходів, спрямованих на лікування й профілактику дискінезії, також охоплює:

  • процедури фізіотерапії;
  • дієтотерапію;
  • фітотерапію;
  • лікувальні ванни;
  • мікроклізми;
  • зрошення кишківника;
  • заняття лікувальною фізкультурою тощо.

Терапію рекомендується проходити періодично курсами по 14 чи 21 день. Лікарі-гастроентерологи санаторію «Поляна» уважно вивчають анамнез кожного хворого, підбирають максимально ефективний курс лікування з обов’язковим вживанням мінеральної води «Поляна Купіль» та призначенням спеціальної дієти залежно від стану здоров’я пацієнта.

Велике значення при дискінезіях кишківника надається лікувальним мікроклізмам з мінеральною водою, відварами трав та оліями. Курс лікування становить від 5 до 7 процедур. Перед призначенням мікроклізм лікар враховує наявність показань і протипоказань.Мікроклізми з мінеральними водами ретельно очищають дистальні відділи прямої кишки від слизу та шлаків, зменшують запальні процеси у товстому кишківнику, відновлюють його тонус, сприяють покращенню місцевого кровообігу.

Пройшовши курс лікування дискінезії у санаторії «Поляна», Ви знову відчуватимете себе здоровими, міцними, бадьорими. Замовляйте путівку вже зараз, підбираючи найбільш підходящий період для відпочинку в цьому мальовничому куточку Закарпаття.

Часті запитання (FAQ)

Путівка в санаторій «Поляна» коштує від 696 грн. до 1140 грн. за добу в залежності від категорії номера.

Основний напрямок лікування й профілактики на курорті Поляна – хронічні захворювання органів травлення: ерозійні гастрити (дуоденіти), виразки шлунка й дванадцятипалої кишки, хронічні коліти, хронічні розлади кишківника, хронічний ентерит та ентероколіт тощо.<br><br> Санаторій спеціалізується також на лікуванні захворювань печінки (гепатит), хронічного холециститу, цукрового діабету, реабілітаційних заходів щодо відновлення організму після хірургічних втручань (з детальним переліком можна ознайомитися у розділі Показання до санаторного лікування

Бар, ресторан, альтанки з мангалом, ігрові майданчики для бадмінтону та волейболу, тренажерний зал, гірські прогулянки, риболовля, екскурсії до славетних історико-культурних та археологічних пам’яток, культурно-розважальні програми для гостей, затишна бібліотека. Окрасою Поляни є рекреаційний лісосадопарк площею 157 га, розташований на горі Лиса. Взимку тут створені найкращі умови для гірськолижного відпочинку.