Виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки

Виразкова хвороба шлунка й дванадцятипалої кишки є однією з найбільш розповсюджених хвороб органів травлення. Це хронічне захворювання має рецидивний характер, тобто протікає з чергуванням етапів загострення та ремісії.

Назва «виразкова» вказує на те, що в органах травлення виникає дефект у вигляді виразки. За статистичними даними, на виразкову хворобу найчастіше хворіють чоловіки віком від 20 до 50 років. Відмічається й сезонність хвороби: її загострення спостерігається восени та у весняний період.

Фактори ризику хвороби:

  • наявність мікроорганізмів H. Pylori в організмі людини, що призводить до інфікування та запалення слизової шлунка;
  • стійке підвищення секреції шлункового соку;
  • порушення режиму харчування (тривале вживання гострої, консервованої, грубої та неякісної їжі, часте голодування);
  • шкідливі звички (зловживання алкогольними напоями та активне паління);
  • постійні стреси, що негативно впливають на роботу органів ШКТ;
  • зниження рівня активності захисних факторів слизової оболонки (бікарбонатів, муко­протеїнів тощо);
  • довготривалий прийом протизапальних препаратів, кортикостероїдів, нестероїдних та інших лікувальних засобів, що призводять до роздратування слизової оболонки шлунка.

 

Існує цілий перелік другорядних чинників, що сприяють виникненню виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки.

До них належать:

  • хронічні захворювання внутрішніх органів (хронічний панкреатит, серцева недостатність, цироз печінки, цукровий діабет та інші хвороби);
  • синдром Золлінгера-Еллісона;
  • гіперпаратіриоз (захворювання паращитоподібних залоз);
  • хвороба Крона;
  • ВІЛ;
  • спадкова обтяженість;
  • мієлопроліферативні захворювання тощо.

 

Як виявити виразкову хворобу?

Досить часто перебіг хвороби протікає без особливих симптомів, особливо якщо людина займається самолікуванням, не виявивши причини поганого самопочуття. Тому клінічна картина видається малоінформативною й залежить від локалізації виразки, її розмірів та глибини, а також від віку хворого та особливостей секреторної функції шлунка.

Провідний симптом у період загострення хвороби – це різкий біль в епігастрії, що з’являється у різний час, залежно від прийому їжі. Це може бути як ранній біль (0.5-1 год. після прийому їжі), так і пізній біль (1.5-2 год. після прийому їжі). У хворих може спостерігатися й «нічний» біль (його ще називають «голодний»), що виникає у період між 2.5 та 4 год. після вживання їжі та зникає після того, як людина поїсть.

Інші симптоми, що вказують на загострення хвороби:

  • печія;
  • зниження апетиту або його аномальне посилення («хворобливе відчуття голоду»);
  • відчуття тяжкості у верхній частині живота;
  • нудота та блювання;
  • часті запори;
  • «кисла» відрижка тощо.

Звичайно, точний діагноз можна встановити тільки в умовах медичного закладу. Для цього проводяться інструментальні дослідження, такі як гістологічне та ендоскопічне дослідження, езофагогастродуоденоскопія (ЕФГДС), рентгенографія шлунка та дванадцятипалої кишки, ультразвукове дослідження, комп’ютерна томографія органів черевної порожнини, дослідження секреторної функції шлунка тощо. Крім того, необхідне проведення інвазивних (біопсії) та неінвазивних тестів, що забезпечать більш точну постанову діагнозу.

Що станеться, якщо хворобу не лікувати? Виразка розповсюджуватиметься вглиб стінки шлунка та рано чи пізно призведе до його прориву (перфорації) та внутрішньої кровотечі. Таке ускладнення є небезпечним для життя людини й вимагає негайного хірургічного втручання.

Лікування цього захворювання полягає у прийомі антибіотиків для знищення мікроорганізмів Helicobacter pylori. Крім того, пацієнтам призначаються препарати для нейтралізації соляної кислоти – основного компонента шлункового соку та препаратів, що утворюють захисну плівку на поверхні слизової.

 

Лікування виразкової хвороби в умовах санаторію «Поляна» 

Лікарі санаторію «Поляна» проводять комплексну діагностику та розробляють індивідуальну схему лікування для кожного пацієнта. В стінах санаторію відвідувачам пропонується чергування процедур з відпочинком, що має важливе значення для покращення загального самопочуття, зміцнення імунітету, оздоровлення системи травлення.

Фактори для оздоровлення шлунка та дванадцятипалої кишки:

  • правильний режим дня;
  • дотримання спеціальної дієти;
  • повна відмова від паління та вживання алкогольних напоїв;
  • повноцінний сон;
  • прогулянки на свіжому повітрі;
  • вживання мінеральної води.

Останній фактор є вирішальним, адже Закарпатський курорт «Поляна» славиться мінеральними водами, що за своїми властивостями не мають аналогів. Грамотне поєднання курсу реабілітації з прийомом води «Поляна Купіль» призводить до стійкої ремісії, поліпшення самопочуття, відновлення роботи шлунка, загоювання виразок, активізації обміну речовин, попередження загострення виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки.

Мінеральна вода «Поляна Купіль» справляє позитивний ефект на перебіг хвороби за рахунок розчинених у ній солей. Вона зменшує вироблення соляної кислоти та покращує проходження їжі по травній трубці, запобігаючи виникненню печії, нудоти та відчуття важкості в животі. Крім того, вона прискорює загоєння слизової оболонки, відновлює нормальну кислотність у шлунку та верхніх відділах тонкого кишківника.

21-денний курс лікування природною мінеральною водою з бювету в санаторії «Поляна» дозволяє нормалізувати роботу шлунково-кишкового тракту, зокрема, покращити показники кислотності шлункового соку.

Крім питного вживання, мінеральну воду використовують для зрошення кишківника, що покращує його перистальтику та чинить протизапальну дію. У комплексне лікування входять дієтотерапія, фізіотерапевтичні та інші маніпуляції.

Санаторно-курортне лікування в екологічно чистій зоні Закарпаття – важливий елемент у терапії виразкової хвороби, що дозволяє попередити рецидиви цієї небезпечної хвороби та значно покращити загальний стан хворого.

Для оздоровлення на курорт «Поляна» можна приїхати в будь-який сезон, забронювавши відповідний за всіма критеріями номер у санаторії «Поляна». Щоб отримати додаткову інформацію, звертайтеся по телефону до наших фахівців.

Часті запитання (FAQ)

Путівка в санаторій «Поляна» коштує від 696 грн. до 1140 грн. за добу в залежності від категорії номера.

Основний напрямок лікування й профілактики на курорті Поляна – хронічні захворювання органів травлення: ерозійні гастрити (дуоденіти), виразки шлунка й дванадцятипалої кишки, хронічні коліти, хронічні розлади кишківника, хронічний ентерит та ентероколіт тощо.<br><br> Санаторій спеціалізується також на лікуванні захворювань печінки (гепатит), хронічного холециститу, цукрового діабету, реабілітаційних заходів щодо відновлення організму після хірургічних втручань (з детальним переліком можна ознайомитися у розділі Показання до санаторного лікування

Бар, ресторан, альтанки з мангалом, ігрові майданчики для бадмінтону та волейболу, тренажерний зал, гірські прогулянки, риболовля, екскурсії до славетних історико-культурних та археологічних пам’яток, культурно-розважальні програми для гостей, затишна бібліотека. Окрасою Поляни є рекреаційний лісосадопарк площею 157 га, розташований на горі Лиса. Взимку тут створені найкращі умови для гірськолижного відпочинку.